O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
15.08.2011
Pic d'Envalira (2.823 m n.p.m.)

Pic Negre d'Envalira oraz Pic d'Envalira są szczytami leżącymi w Pirenejach Wschodnich praktycznie na granicy Andory z Francją (granica między tymi państwami poprowadzona jest w tej części szczytami).

W Andorze szlaki, przynajmniej te mniej uczęszczane przez turystów, nie są zbyt dobrze oznakowane, dlatego najlepiej zaopatrzyć się wcześniej w mapę, polecam wydawnictwo Editorial Alpina. Szlaki mniej uczęszczane, czyli najczęściej trudne (np. konieczność przechodzenia po pozostałościach po lawinach kamiennych i lawirowania między kamiennymi szczelinami), są oznakowane najczęściej kopczykami, które jednak czasami trudno dostrzec wśród pozostałych głazów.

Wyjście na szczyt Pic Negre d'Envalira oraz Pic d'Envalira nie jest na szczęście trudne, bo szlak jest oznakowany (kopczykami dość dobrze widocznymi), a ścieżka bardzo intuicyjna i w miarę wygodna. Nie ma na niej żadnych trudności technicznych, więc osoby mniej doświadczone mogą spokojnie wybrać się na ten górski spacer.

Opis szlaku: z centrum miejscowości Pas de la Casa udajemy się w kierunku południowo- wschodnim, przekraczamy potok górski o nazwie Riu Ariele i podążamy szutrową drogę, cały czas wzdłuż strumienia, aż do jeziora Estany de les Ahelletes. Jest to szlak czerwony HRP. Szczyty są bardzo dobrze widoczne już z samej miejscowości Pas de la Casa, a także podczas całej wędrówki. Przy jeziorku jest postawiony znak informacyjny. Od jeziorka kierujemy się w prawo, dość stromą górską ścieżką. Po około 600 m należy skręcić w lewo (można się zagapić i pójść prosto), są tam widoczne kopczyki. Następnie podążamy ścieżką, na początku między kamieniami, a następnie dość wygodną ścieżką (po prawej stronie można dojrzeć via ferrata), aż dochodzimy do przełęczy Coll dels Isards, skąd rozchodzi się bardzo ładny widok na dolinę oraz ścieżkę, którą musimy pokonać, aby wdrapać się na kolejną przełęcz Port de Fontnegra (2.654 m n.p.m.). Z Coll dels Isards schodzimy w dół, po czym ścieżka się wypłaszcza, aby następnie stromo wznieść się na przełęcz, z której będziemy mogli podziwiać jeziorko Estany de Passaderes. Z przełęczy kierujemy się w prawo w stronę już widocznych szczytów Pic Negre Envalira (2.821m n.p.m.) oraz zaraz za nim Pic d'Envalira (2.823 m.n.p.m). Z przełęczy Port de Fontnegra po około 20-30 min dochodzimy na szczyty. Ścieżka prowadzi po trawiastych, szerokich, górskich łąkach. Idąc graniami tych wierzchołków możemy podziwiać przepiękne widoki zarówno z jednej jak i drugiej strony szczytów. Wracamy tą samą drogą.

Drogowskaz pod Estany de les Ahelletes
Widok spod wyciągu na Pas de la Casa
Ten zakręt ze stoku jest słabo widoczny
Takich kopczyków należy szukać w Pirenejach - ten jest wyjątkowo ładny :-)
Cel naszej wyceczki
Widok z Port de Fontnegra na Coll dels Isards
Tablica informacyjna na Port de Fontnegra
Z tej perspektywy wierzchołki wyglądają bardzo łagodnie
Widok ze szczytu

Osobom, które jeszcze będą miały siły i chęci, polecam zejście do malowniczo położonego jeziorka Estany de Passaderes. Całość nie zajmie nam więcej niż 1 godz.

Widok na Estany de Passenderes

Powrót


(c) 2010 - 2023 Byledobiec Anin