O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
23.10.2011
Cross Góry Św. Anny
Relacja Anulki

Cross Góry św. Anny jest biegiem przełajowym o zróżnicowanej nawierzchni, asfalt (30%), drogi leśne i polne (70%), oraz krótki fragment wyłożony płytami betonowymi. Trasa wiedzie terenami Parku Krajobrazowego Góry Św. Anny. Impreza ta zadebiutowała w 2010 roku, i choć w tym roku została zorganizowana dopiero druga edycja, organizatorzy spisali się bardzo dobrze, a frekwencja wzrosła prawie trzykrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Start znajduje się w małej miejscowości Oleszka, do której bardzo łatwo dojechać, zjeżdżając z autostrady na węźle w Gogolinie.

Opis trasy: zaraz po starcie czeka nas 2 kilometrowy odcinek asfaltowy z dwoma podbiegami. Droga jest otwarta dla ruchu, więc możemy napotkać samochody, ale natężenie jest bardzo małe, więc nie powoduje to trudności dla biegacza. Przebiegamy pod autostradą, pokonujemy drugi podbieg, aż docieramy do Ligoty Dolnej, gdzie praktycznie po wbiegnięciu do niej skręcamy w prawo na polną, dość malowniczą drogę, która pnie się do gór. To fragment niebieskiego szlaku zwanego Szlakiem Św. Jakuba. Po pokonaniu ok. 1,8 km czeka nas ostry, ale krótki podbieg. Po jego przebiegnięciu skręcamy w prawo kierując się w stronę Oleszki (startu). Tutaj trasa się wypłaszcza, ale na krótko, bo po przebiegnięciu nad autostradą czeka nas tylko zbieg.

Fragment po betonowych płytach nad autostradą

Zbieg ten jest w miarę wygodny, na początku po drobnej kostce brukowej, potem leśnej drodze (drobne kamienie), a po wybiegnięciu z lasu po zniszczonym asfalcie (kamienie, liczne nierówności). Następnie biegniemy asfaltem i zamykamy pierwszą pętlę (na drugiej pętli w tym miejscu zbiegamy w kierunku mety).

Zbieg po zniszczonej drodze asfaltowej
Profil trasy

Trasa jest oznakowana co kilometr żółtymi tabliczkami. W miejscach newralgicznych stoją wolontariusze oraz wbite są żółte strzałki. Pomiar czasu odbywa się przy pomocy chipów, dzięki czemu można śledzić zawodników przez internet, a po ukończeniu zawodów otrzymać sms z rezultatem i zajętym miejscem. Na trasie jest jeden punkt odżywczy z wodą, izotonikiem oraz czekoladą. Po zawodach czeka na nas ciepły posiłek. Ceremonia zakończenia zawodów jest szybko i bardzo sprawnie przeprowadzona. Na zakończenie dla wszystkich uczestników odbywa się losowanie.

Dobór butów: słowo "cross" jak i "Góra Św. Anny" może być trochę mylące, dlatego postanowiłam napisać coś na temat doboru butów pod kątem tego biegu. Ja osobiście wybrałam Salomony Speed Cross, które w warunkach tego biegu były wyborem nietrafionym i wręcz przeszkadzały na płaskich asfaltowych fragmentach powodując dyskomfort. Przydały się one jedynie na zbiegu, choć nie był on na tyle trudny, aby używać butów terenowych. Gdybym miała jeszcze raz wybierać to zdecydowałaby się na startówki.

Klasyfikacja II Crossu Św. Anny

Mężczyźni:
Daniel Woch 00:52:55
Łukasz Grajcar 00:55:05
Jacek Sobas 00:55:28

Kobiety:
Anna Celińska 01:03:48
Irena Pakosz 01:08:11
Ewa Kłosińska 01:09:17


Powrót


(c) 2010 - 2023 Byledobiec Anin