O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
Profil pokonanej trasy - zrzut ze Sport Tracks
Mapa pozioma pokonanej trasy
Opis trasy

Tym razem naszą trasę biegową zaczynamy dość nietypowo, bo naszym punktem startowym będzie Przełęcz Przegibek wznosząca się na wysokości 663 m n.p.m. Na przełęczy tej znajduje się bar, oraz dość szeroki parking na około 40 samochodów, gdzie bezpłatnie można zostawić auto. Następnie kierujemy się niebieskim szlakiem w stronę szczytu Gaiki (808 m n.p.m). Znajdziemy go zbiegając około 300m w dół drogą asfaltową w kierunku Międzybrodzia, ale również, aby uniknąć biegania po asfalcie, na tyłach parkingu znajduje się wyraźna ścieżka, która po około 500 m łączy się ze szlakiem niebieskim. Po około 2 km docieramy na szczyt Gaiki, gdzie skręcamy w prawo i podążamy szczytami śledząc zielony/czerwony szlak, a po około 200 m skręcamy w zielony szlak (w prawo, w dół) i zbiegamy nim, aż do miejscowości Międzybrodzie Bialskie. Fragment ten jest łagodnie nachylonym zboczem o przyjaznej dla zbiegów nawierzchni. Gdy dotrzemy do większych zabudowań (Nowy Świat), trzeba zwrócić uwagę na rozwidlenie szlaków, zielonego i niebieskiego. My skręcamy w prawo zgodnie z niebieskim szlakiem. Tym też szlakiem docieramy do Międzybrodzia, gdzie przy głównej drodze wiodącej brzegiem jeziora, skręcamy w prawo i biegniemy około 700 m mijając (prawą stroną jezdni) m.in. małe centrum handlowe, gdzie ewentualnie można kupić coś do picia. Po przebiegnięciu tego krótkiego asfaltowego odcinka, skręcamy w pionową drogę do góry kierując się zgodnie z oznaczeniami szlaku w kolorze czerwonym, który doprowadzi nas na Rogacz (899 m n.p.m). W tym miejscu czeka nas prawdziwy rarytas. Ostry, rasowy, górski podbieg :. Z poziomu 338 m n.p.m. musimy wybiec na Czupel (933 m n.p.m.; najwyższy szczyt Beskidu Małego) pokonując dystans zaledwie 3,7km. To prawdziwy test dla naszych mięśni. Po osiągnięciu Rogacza, zaraz za nim zmieniamy kolor szlaku z czerwonego na niebieski w kierunku Czupla. Z pewnością zasłużoną nagrodą są przepiękne widoki z rozpościerające się z przerzedzonego z drzew Czupla w stronę Międzybrodzia i otaczających go gór Beskidu Małego zwanymi Zasolskimi. Z Czupla udajemy się na Magurkę niebieskim szlakiem. Ten odcinek jest raczej płaski, z elementami niewielkiego pofałdowania. Na Magurce znajduje się całoroczne schronisko. Z Magurki kontynuujemy naszą wycieczkę biegową kierując się szlakiem niebieskim cały czas w dół, aż dotrzemy do parkingu na Przełęczy Przegibek.

Myślę, że dość dużą ciekawostką jest sama Przełęcz Przegibek. Droga do niej prowadząca powstała w 1864r. dzięki wielkiemu zaangażowaniu miejscowej ludności oraz wojska. Budowana była przez 10 lat i wyłożona została brukiem. Na samej Prz. Przegibek została wybudowana w 1858r. kapliczka z piaskowca. Dzieła tego dokonali pracownicy kamieniołomu w Straconce. W jej wnętrzu ukryta jest figurka Jezusa. Niedaleko niebieskiego szlaku znajduje się Pomnik Ofiar Wojny wzniesiony przez Związek Inwalidów Wojennych RP w 1996 roku.

W 1943 roku hitlerowcy wybudowali system rowów strzeleckich ciągnących się od Prz. Przegibek po sam grzbiet Magurki. Podobno po prawej stronie można znaleźć jeszcze ich pozostałości.

Warto dodać również trochę informacji o samym szczycie Czupel, który jest najwyżej położonym punktem w Beskidzie Małym i zalicza się go do Korony Gór Polski. Większość masywu Czupel jest zalesiona (głównie bukiem), ale sam szczyt jest mocno przerzedzony, co jest wynikiem działania silnych wiatrołomów oraz wycinki drzew przeprowadzanych w ostatnich latach. Jedynym plusem tej sytuacji jest możliwość podziwiania z jego szczytu naprawdę niesamowitych widoków, wcześniej nie było to możliwe.

W Beskidzie Małym znajdują się dwa szczyty o nazwie Rogacz. Niższy znajduje się nad Wilkowicami, niedaleko szczytu Magurka, tam też znajduje się Studenckie Schronisko Turystyczne Rogacz. Natomiast na naszej trasie biegowej przebiegamy przez wyższy Rogacz, który znajduje się między Czuplem, a Suchym Wierchem i wznosi się na wysokość 899 m n.p.m.

Schroniska

Schronisko znajduje się pod Rogaczem (ok. 11km) oraz na Magurce (14km). W miejscowości Międzybrodzie Bialskie (ok 8km) znajduje się kilka sklepów.

Widoki

Trasa jest panoramiczna głównie na odcinku Czupel-Magurka-Prz. Przegibek.

Parking na Przełęczy Przegibek
…Za plecami widok na fragment drogi powrotnej;
W tym miejscu trzeba uważać, aby skręcić za niebieskim szlakiem w prawo, a nie pobiec prosto
Widok na naszą powrotną trasę przez Rogacz i charakterystyczny Czupel
Widok na Żar
Fragment drogą asfaltową, ale z pięknymi widokami na góry
Czasami bywa ślisko przed czym ostrzegają nazwy ulic ;-)
Początek stromego podbiegu na Czupel, w tle urocza miejscowość Międzybrodzie Bialskie
Fragment ostrego podbiegu na Czupel
...Coraz bliżej szczytu i coraz piękniejsze widoki
Panorama z najwyższego punktu Beskidu Małego, Czupla
Schronisko na Magurce
...z powrotem na parking na Przełęczy Przegibek

Powrót


(c) 2010 - 2023 Byledobiec Anin