O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
Profil pokonanej trasy - zrzut ze Sport Tracks
Mapa pozioma pokonanej trasy oznaczona kolorem czarnym
Opis trasy

Naszą wycieczkę biegową zaczynamy w Porąbce, małej wiosce położonej nad zaporą rzeki Soły w sercu Beskidu Małego. Tutaj parkujemy samochód i kierujemy się zielonym szlakiem, który początkowo wiedzie drogą asfaltową w stronę Wielkiej Puszczy. Po około 1,5 km skręca ostro w lewo pnąc się do góry początkowo asfaltem, a następnie szutrem. W końcu dobiegamy do lasu i wbiegamy cały czas do góry leśną ścieżką. Na początku czeka nas dość stromy, 2,5 km podbieg. Po jego pokonaniu biegniemy praktycznie cały czas grzbietami pasma Bukowskiego Gronia dość wygodną drogą. Po obu stronach można podziwiać widoki! Mijamy Bukowski Groń, poniżej którego znajduje się Chatka Limba oddalona od Przeł. Bukowskiej zaledwie o 100 m. Następnie mijamy zabudowania i stromy zbieg, który prowadzi nas do Przełęczy Beskid położonej na poziomie 562 m n.p.m. Przebiegamy w poprzek asfaltowej drogi w kierunku Przełęczy Kocierskiej. Na początku czeka nas kilka krótkich podbiegów, aż w końcu dobiegamy do dość stromej trasy narciarskiej, po której pokonaniu dobiegamy do restauracji na Przełęczy Kocierskiej. W tym miejscu zmieniamy kolor szlaku na czerwony i zmierzamy w kierunku Żaru i Porąbki. Początkowo biegniemy zalesioną z dwóch stron ścieżką (lekko w dół), ale przed nami jeszcze kilka konkretnych podbiegów m.in. na Wielką Górę (884 m n.p.m.)oraz Kiczerę (827 m n.p.m.). Ten fragment trasy jest bardzo malowniczy. Znakomicie prezentuje się szczyt góry Żar. Z Kiczery zbiegamy ostro w dół i kierujemy się do bardzo dobrze widocznego już w oddali szczytu Żar (702 m n.p.m). Obiegamy zbiornik po jego lewej stronie. Będąc praktycznie pod nim szukamy bardzo słabo oznakowanego niebieskiego szlaku wcinającego się w las, który trawersując stok zakosami doprowadzi nas do miejscowości Kozubnik, a następnie do Porąbki, tym samym zamykając piękną prawie 25-kilometrową pętlę w Beskidzie Małym.

Schroniskiem Limba na Trzonce opiekuje się Klub Turystyki Górskiej Limba z Andrychowa już od ponad 30 lat. Na początku w budynku tym mieściła się gajówka, przekształcona później w chatkę-noclegownię. Obecnie jest ona otwarta sezonowo (tylko weekendami od maja do września, a poza sezonem za wcześniejszym powiadomieniem telefonicznym). Na szczycie Bukowskieggo Gronia znajduje się największe skupisko limb w Beskidzie Małym, a miejsce to zwane jest aleją limb.

Na trasie między Bukowskim Groniem, a Przełęczą Kocierską napotkamy Kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej. W jej wnętrzu znajduje się gipsowa rzeźba "Upadek Chrystusa pod krzyżem". Legenda głosi, że kapliczkę wybudował mieszkaniec pasma bukowskiego w wyraz wdzięczności za szczęśliwy powrót, po tym jak został wcielony do wojska austriackiego.

Schroniska

Schronisko na Bukowskim Groniu (na 6km), oraz restauracja na Przeł. Kocierskiej (na ok. 10 km).

Widoki

Trasa jest panoramiczna głównie na odcinku Wielka Góra- Kiczera- Żar

Początek pierwszego podbiegu; widok częściowo na Sołę i Jezioro Czanieckie oraz w oddali pasmo Chrobaczej Łąki
Ostry fragment podbiegu na Bukowski Groń
Widok na zaporę na Sole w Porąbce, która tworzy Jezioro Międzybrodzkie
Biegniemy pasmem Bukowskiego Gronia
Kapliczka Matki Boskiej Śnieżnej
Ostry zbieg na Przełęcz Beskid
Ostatni ostry podbieg trasa narciarską przed Przełęcz Kocierską
Restauracja na Przełęczy Kocierskiej
W oddali znakomicie widać taflę zbiornika wodnego na Żarze
Widok w stronę Kotliny Żywieckiej
Dla tych, którzy lubią się "masakrować" ambitna "wyrypa" na Wielki Cisownik ;-) nasza trasa biegowa jednakże omija tę atrakcję
Żar w pełnej okazałości

Powrót


(c) 2010 - 2023 Byledobiec Anin