O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
02.05.2014
Bystra, Podmagura, Klimczok, Szyndzielnia
Droga przejścia: Bystra -> Szczyrk Podmagura -> Klimczok -> Szyndzielnia -> Klimczok -> Magura -> Bystra

Trening zmierzony przy pomocy aplikacji RunCalc
Opracowanie trasy w portalu szlaki.net.pl (początek niebieskiego w Wilkowicach)
Mapa trasy ze szlakami - zaczynamy niebieskim przy szkole w Bystrej (w prawym górnym rogu mapy)

Kolejna długa wycieczka w Beskidzie Śląskim. Zaczynamy w Bystrej, przy niebieskim szlaku prowadzącym na Klimczok. Przy szkole obok skrzyżowania ulic Klimczoka i Kościelnej jest parking, na którym można zostawić samochód.

Parkujemy pod szkołą w Bystrej
Wspinamy się niebieskim szlakiem, po lewej stronie widać Skrzyczne
Widok z niebieskiego szlaku na Kotlinę Żywiecką
Wielka posiadłość przy niebieskim szlaku
Właściciel tej chaty góralskiej ma niesamowite widoki

Ścieżka na niebieskim szlaku zwęża się i ostatni odcinek biegniemy wąskim wąwozem. Dobiegamy do rozstaju trzech szlaków - niebieskiego, czerwonego i czarnego. Skręcamy w czarny w lewo. Trasa na tym odcinku jest krosowa, trzeba się spodziewać kilku krótkich podbiegów i zbiegów. Łączymy się z żółtym szlakiem i dobiegamy do Chaty na Groniu - karczmy położonej nad Meszną.

Anulka biegnie czarnym szlakiem koło Chaty na Groniu

Spod Chaty na Groniu zbiegamy nieco w dół i kierujemy się czarnym szlakiem w stronę Szczyrku. Na krótki czas łączymy się z żółtym szlakiem (czego nie widać na mapie, być może zmieniono przebieg szlaków i jest nieaktualna). Zaliczamy kilka stromych podbiegów. W końcu, po lewej stronie między drzewami widzimy Skrzyczne. Zbiegamy w dół i po pewnym czasie łączymy się z niebieskim szlakiem, prowadzącym na Klimczok. Biegniemy nim pod górę przez Podmagurę - położone wysoko osiedle Szczyrku.

Widok na Skrzyczne z niebieskiego szlaku Szczyrk - Klimczok

Wbiegamy do lasu. Niebieski szlak pnie się mocno w górę, ale my skręcamy w prawo w zielony. Ten odcinek trasy jest bardzo panoramiczny. Blisko widać szczyt Skrzycznego, Beskid Węgierski, Przełęcz Salmopolską, w dole Szczyrk, w oddali po lewej fragmenty Beskidu Żywieckiego, po prawej szczyty nad Brenną, dalej góry w Czechach.

Widok z zielonego szlaku - dobrze widoczny Beskid Węgierski, z najwyższym szczytem - Kotarzem, za nim Przełęcz Salmopolska
W dole Przełęcz Karkoszczonka między Szczyrkiem i Brenną

Dobiegamy pod schronisko na Siodle Klimczoka, kierujemy w stronę szczytu, ale potem odbijamy przed nim w prawo czerwonym szlakiem. Dobiegamy do schroniska na Szyndzielni, zaraz za nim skręcamy w lewo na stok Szyndzielni i zawracamy w stronę Klimczoka.

Jesteśmy pod Klimczokiem, biegniemy czerwonym szlakiem w stronę Szyndzielni
Schronisko na Szyndzielni
Widok z Szyndzielni na górną stację kolei linowej, w dole Bielsko-Biała

Mamy trzy opcje - biec prosto żółtym na Klimczok, wrócić czerwonym na Siodło lub skręcić wcześniej w prawo w czarny szlak, by potem dobiec na szczyt Klimczoka od zachodu żółtym. My wybraliśmy tę trzecią opcję. Na początku jest płasko, ale potem trzeba się konkretnie wspiąć czarnym i zółtym. Na szczycie Klimczoka mamy wspaniałe widoki. Przy dobrej pogodzie widać Tatry. Z Klimczoka zbiegamy stokiem, mijamy schronisko i biegniemy na Magurę czerwonym szlakiem.

Widok ze szczytu Klimczoka
Zbiegamy stromym stokiem
Schronisko "Klimczok" pod Magurą

Z Magury są jeszcze lepsze widoki na Kotlinę Żywiecką oraz Beskid Mały i Żywiecki. Przy dobrej pogodzie bez trudu dostrzeżemy najwyższe szczyty: Babią Górę i Pilsko oraz strzeliste szczyty Tatr między nimi.

Widok na północno-wschodnią część Beskidu Małego; na horyzoncie po lewej stronie Lipnik - dzielnica Bielska-Białej, gdzie mieszkamy
Od lewej: Jezioro Żywieckie, Babia Góra, Tatry (których prawie nie widać), Pilsko
Ostatni rzut oka na Skrzyczne

Z Magury zbiegamy czerwonym do rozstaju trzech szlaków, gdzie byliśmy na początku wycieczki. Wracamy niebieskim do punktu startu.

Zbiegamy czerwonym szlakiem w stronę Mesznej
Rozstaj szlaków - żółty schodzi do Chaty na Groniu, my skręcamy w lewo w stronę Bystrej
Ołtarz przy czerwonym szlaku nad Bystrą

Powrót


(c) 2010 - 2023 Byledobiec Anin