O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
Dolina Bystrej - zrzut mapy firmy Compass z portalu e-gory.pl
Profil pokonanej trasy - zrzut ze Sport Tracks
Opis trasy

Wyruszamy z parkingu w Bystrej Śląskiej, znajdującego się tuż przy restauracji "Zajazd pod źródłem". Nieopodal znajduje się też willa Juliana Fałata, jednego z najwybitniejszych polskich akwarelistów, w której to mieści się dzisiaj muzeum poświęcone tej wybitnej postaci. Na początku czeka nas bardzo ostry podbieg drogą asfaltową, która następnie zanurza się w lesie zmieniając tym samym swoją nawierzchnię na szuter. Wbiegamy do lasu śledząc oznaczenia szlaku o kolorze czerwonym. Dobiegamy do rozstaju dróg (po prawej mamy szczyt Równia 607 m n.p.m.), my skręcamy w lewo wg niebieskiego szlaku kierując się do szczytu Kozia Góra. Z Koziej góry podążamy niebieskim szlakiem. Odcinek ten jest raczej płaski z tendencją do opadania. Po dotarciu do rozstaju dróg (641 m n.p.m.) kierujemy się żółtym szlakiem w kierunku Przełęczy Kołowrót (775 m n.p.m.) oraz Schroniska na Szyndzielni (1.001 m n.p.m.). Na tym odcinku przyjdzie się nam zmierzyć z kilkoma porządnymi podbiegami, choć relatywnie krótkimi. W końcu docieramy do Schroniska na Szyndzielni, skąd cały czas szlakiem żółtym biegniemy w kierunku szczytu Klimczaka. Ten fragment jest lekko pofałdowany. Cały czas biegniemy żółtym szlakiem - nie skręcamy w prawo w czarny ani w lewo w czerwony na Siodło Klimczoka. Docieramy na szczyt góry, z której mamy piękne widoki. W dole Siodło i schronisko, przy dobrej pogodzie w oddali widać Babią Górę, Pilsko, a między nimi - Tatry. Schodzimy stromo w dół czarnym szlakiem wzdłuż stoku. Po lewej stronie jest ciekawy szałas i ogródek. Schodzimy na Siodło i podchodzimy pod schronisko. Za nim czeka nas najpiękniejszy panoramicznie fragment trasy. Obieramy kierunek zgodnie z czerwonym szlakiem przez szczyt Magura (1.109 m n.p.m.). Po obu stronach możemy podziwiać piękne widoki na przyległe pasma górskie, a przy dobrej pogodzie widać jak na dłoni Tatry. Szlakiem czerwonym zbiegamy do Bystrej, na parking przy restauracji zamykający tym samym 14 km pętlę.

Schroniska

Na trasie znajdują się następujące schroniska: Schronisko Stefanka, Schronisko na Szyndzielni, Schronisko na Klimczoku. Wszystkie schroniska są całoroczne.

Widoki

Trasa jest bardzo panoramiczna, zwłaszcza w na odcinku Klimczok-Magura.

Ciekawostki

Schronisko na Szyndzielni jest jednym z najstarszych schronisk w Beskidach (oddane do użytku w 1907 r.). Zbudowane (inicjator budowy - bielska sekcja niemieckiego Towarzystwa Beskidzkiego) zostało na wzór schronisk alpejskich z kamienną podbudową i ciekawie wkomponowaną wieżyczką, w której to niegdyś zorganizowana była stacja meteorologiczna, a na parterze mieściła się winiarnia. W czasie II wojny światowej schronisko to było używane do celów paramilitarnych. Doprowadzono do niego leśną drogę z Dębowca. Pod koniec 1944r. schronisko zostało objęte przez Wehrmacht i włączone w linię obrony Bielska-Białej. Żona właściciela, która prowadziła schronisko po wcieleniu męża do armii, uciekła z dziećmi przez góry w okolice Skoczowa. Niestety budynek został kilka razy trafiony przez armię radziecką, a następnie splądrowany. Po wojnie odział PTT odbudował schronisko, które zostało ponownie otwarte w 1945. W kolejnych latach schronisko było rozbudowywane, a obecnie przy pomocy UM Bielsko-Biała odtwarza się alpinarium, które zostało założone 1907.

Schronisko na Szyndzielni
Widok z Szyndzielni na górną stację kolei linowej, w dole Bielsko-Biała
Widok ze szczytu Klimczoka
Zbiegamy stromym stokiem
Schronisko "Klimczok" pod Magurą
Panorama na odcinku Klimczok-Magura
Widok w stronę Szyndzielni i Koziej Góry
Bieganie ponad chmurami
W oddali widoczny fragment Tatr... i jak tu nie pozować z takim towarzystwem :-)
Obrazek jak z baśni... w oddali z chmur wynurza się szczyt Skrzycznego
Tak to wygląda przy lepszej pogodzie: widok na północno-wschodnią część Beskidu Małego; na horyzoncie po lewej stronie Lipnik - dzielnica Bielska-Białej, gdzie mieszkamy
Od lewej: Jezioro Żywieckie, Babia Góra, Tatry (których prawie nie widać), Pilsko
Zbiegamy czerwonym Szlakiem w stronę Mesznej
Rozstaj szlaków - żółty schodzi do Chaty na Groniu, my skręcamy w lewo w stronę Bystrej
Ciekawy ołtarz znajdujący się tuż przy czerwonym szlaku schodzącym do Bystrej

Powrót


(c) 2010 - 2021 Byledobiec Anin