O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
Profil pokonanej trasy - wg RunCalc (runcalc.byledobiec.pl)
Opis trasy

Tym razem wycieczkę biegową rozpoczynamy we wsi Lipowa (564 m n.p.m.) leżącej w powiecie żywieckim. Samochód najlepiej jest zostawić na parkingu tuż przy hotelu Zimnik, gdyż początek szlaku znajduje się właśnie w tym miejscu. Z parkingu kierujemy się w stronę hotelu (ok. 20 m) i tuż przed nim skręcamy w lewo do góry kierując się niebieskim oznakowaniem szlaku.

Parking, na którym najlepiej pozostawić samochód

Na początek czeka nas naprawdę konkretny 4-kilometrowy podbieg o przewyższeniu ok. 700 m i niezbyt łatwiej nawierzchni. Można się bardzo spocić! ;-) Na szczęście na szczycie Skrzycznego znajduje się Schronisko PTTK Skrzyczne, gdzie można kupić jakiś napój, aby się odpowiednio nawodnić. Im wbiegamy wyżej tym widoki są piękniejsze.

Na początek ostry podbieg
...ale z pięknymi widokami na Beskid Żywiecki

Im wbiegamy wyżej tym widoki są piękniejsze :-).

Robert mocno trenuje...:-) w tle widok na Jezioro Żywieckie

Po około 40 min docieramy do schroniska PTTK Skrzyczne, które położone jest na wysokości 1.257 m n.p.m. Schronisko to powstało w latach 30-tych XX wieku i od ponad 50 lat pozostaje w rękach tej samej rodziny. Ze Skrzycznego rozciągają się przepiękne widoki. Tutaj zmieniamy szlak z niebieskiego na zielony i będziemy nim biegli, aż do Magurki Wiślańskiej (1.140 m n.p.m.)

Takie właśnie widoki rozciągają się z samego szczytu Skrzycznego
Początek niezwykle panoramicznej trasy. Na czerwono oznaczyłam przebieg naszej wycieczki biegowej

Teraz czeka nas bardzo przyjemny odcinek trasy tj. po gnieździe Skrzycznego. Większość trasy jest płaska z elementami łagodnych zbiegów (mijamy Małe Skrzyczne 1.211 m n.p.m.) i podbiegów (dość konkretny podbieg pod Malinowską Skałę 1.152 m n.p.m.). Nawierzchnia w zdecydowanej większości jest bardzo przyjazna biegaczom, przeważa szuter.

Piękne widoki zarówno na jedną, jak i drugą stronę towarzyszą nam bezustannie
Podbieg pod Malinowską Skałę. Nie wiem dlaczego, ale zawsze jak tamtędy przebiegamy, to napotykamy siostry zakonne...

Podążamy cały czas zielonym szlakiem, aż dotrzemy do Magurki Wiślańskiej (1.140 m n.p.m.), gdzie zmieniamy kolor szlaku na czerwony i udajemy się w kierunku Magurki Radziechowskiej. Na grzbiecie łączącym Magurką Wiślańską z Magurkę Radziechowską znajdują się liczne drobne wychodnie skalne.

Niesamowicie wyglądające wychodnie skalne znajdujące się tuż przy szlaku czerwonym

Po dobiegnięciu do Radziechowskiej Magurki zmieniamy szlak na kolor zielony i kierujemy się w stronę Hali Ostre i Ostre (932 m n.p.m.). Tutaj czeka nas głównie zbieg, dość niewygodną, bardzo kamienistą drogą, aż do miejscowości Twardorzecza. Szlak niestety omija ten ciekawy szczyt i wiedzie trawersem wzdłuż zbocza góry. Po dobiegnięciu do drogi asfaltowej kierujemy się w lewo w stronę parkingu, gdzie pozostawiliśmy samochód. Cała wycieczka nie powinna zająć więcej niż 3 godz. w spokojnym tempie.

Widok na Ostre

Powrót


(c) 2010 - 2021 Byledobiec Anin