O mnie Góry Bieganie Relacje Trasy Purchasius


Anna Celińska - relacje
08.08.2016
Bad Reichenhall
Trasa Biegu: Bad Reichenhall -> Dötzenkopf, powrót tą samą trasą

W drodze do Livigno zatrzymaliśmy się na nocneg w niemieckiej miejscowości Bad Reichenhall. Jest ona położona w Bawarii, tuż przy granicy z Austrią, niedaleko Salzburga. Kiedyś produkowano tutaj sól, obecnie jest to miejscowość uzdrowiskowa, która wykorzystuje słone źródła. W parku w centrum miasta wybudowano wielkie tężnie solankowe. Są to kilkupiętrowe ściany, ciągnące się przez kilkuset metrów. Wnętrze drewnianej konstrukcji wypełnione jest wiązkami gałązek tarniny, na które z góry spływa solanka, rozbijając się o gałązki. W parku rozłożonych jest wiele leżaków, na których kuracjusze wdychają zdrowe powietrze, które krąży w okolicach tężni.

Jedną ze specjalności Bad Reichenhall są czekoladki nazywane Mozartkugel (pol. Kulki Mozarta). Są to kuliste czekoladki z nadzieniem z pistacjowo-migdałowego marcepanu, oblanego nugatem, z zewnątrz ciemną czekoladą. Firma działająca od 1865 produkuje około 90% tego typu czekoladek właśnie tutaj. Obok fabryki w Bad Reichenhall działa duża kawiarnia, w której można oczywiście kosztować Kulek Mozarta :-)

W Bad Reichenhall najbardziej interesowały nas góry, które otaczają to miasteczko. Następnego dnia po przyjeździe zrobiliśmy sobie wycieczkę na Dötzenkopf. Jest to góra o wysokości 1001 m n.p.m., która wznosi się stromą ścianą ponad Bad Reichenhall. Na szczycie stoi krzyż. Dötzenkopf leży poniżej Spechtenköpfe (1285 m n.p.m.), a jeszcze wyższa jest stojąca za nimi Predigtstuhl (1613 m n.p.m.), na którą od 1928 wjeżdża kolejka gondolowa. Niestety, nie mieliśmy czasu, żeby się tam wdrapywać. Poniżej fotorelacja z wycieczki na Dötzenkopf.


Ślad na portalu RunCalc

Widok z okna naszego hotelu, Dötzenkopf to ta niższa z gór po lewej stronie, oddzielona głęboko wcinającą się przełęczą od reszty tego bliższego, niższego grzbietu; po prawej stronie Spechtenköpfe (1285 m n.p.m.), a najwyższa jest Predigtstuhl (1613 m n.p.m.) z widoczną na szczycie górną stacją kolejki gondolowej
Pobyt w bawarskim uzdrowisku zacząłem od wypróbowania piwa pszenicznego z bardzo popularnego tutaj browaru Unser Bürgerbräu
Pod ratuszem - Anulka przyłapała mnie z lodem
Chwila odpoczynku na ławce z widokiem na zbliżające się ku zachodowi słońce
W parku uzdrowiskowym, po prawej widać tężnie solankowe
Znana kawiarnia przy fabryce
...w której produkowane są słynne Kulki Mozarta - Mozartkugeln
Zmierzamy w stronę gór
Start szklaku - na Dötzenkopf półtorej godziny
Bad Reichenhall
Bad Reichenhall widoczne między drzewami
Przed szczytem jest kilka usprawnień - metalowych mostków i schodów
Trzeba przebiec tym grzbietem po lewej stronie
Szlak prowadzi bokiem, wąską ścieżką
Ostatni odcinek i kolejny mostek
Szczyt!
Ławeczka na szczycie
Anulka na ławeczce na szczycie
Robert na Anulce na... WRÓĆ! :-) Widok na zachód
Widok z Dötzenkopf na Bad Reichenhall i szczyty na północ od miasta
Widok na północny-wschód
Widok na austriackie miejscowości na wschodzie - Bayerisch Gmain leży już w Austrii
Widok na krzyż
Każdy nosi swój krzyż...

Powrót


(c) 2010 - 2021 Byledobiec Anin